Günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir. Bu sayın artması alopesi olarak adlandırılır.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Saç dökülmesi deride iz bırakan (skatrisyel alopesi) veya deride iz bırakmayan (nonskatrisyel alopesi) hastalıklarda görülebilir.

Enfeksiyonlar (mantar, bakteri veya viral enfeksiyonlar), tümörler, benler, kistler saçlarda kalıcı dökülmeye neden olabilir. Ayrıca saçlı deriyi tutan bazı dermatolojik hastalıkların (liken planus, psödopelad, lupus eritematozus, morfea, skatrisyel pemfigoid gibi) seyri sırasında kıl yapıları tamamen tahrip olur ve kalıcı dökülme görülür.

Bazı genetik hastalıklarda da saçlı deride kalıcı dökülmeler gözlenir. Saçta skar bırakmadan saç dökülmesi yapan hastalıklar belli alanda veya yaygın olabilir. Belli alanlarda skarsız saç dökülmesi yapan başlıca hastalıklar saç kıran (alopesi areata), saç çekme alışkanlığı (trikotilomani), saçların sıkı bağlanması (traksyonel alopesi) ve erkek tipi saç dökülmesidir (androgenetik alopesi). Saç çekme ve saç bağlama uzun süre devam ettiğinde skar oluşumuna neden olabilir.

Yaygın saç dökülmesi yapan durumlar

Hormonal bozukluklar
Guatr (hipo ve hipertiroidi) Doğum sonrası saç dökülmesi: Doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve 4-6 ay devam edebilir.
Beslenme yetersizliği (protein, esansiyel yağ asidi ve enerji alımında azalma)
Kansızlık ve demir eksikliği (demir eksikliği kansızlık yapmadan da saç dökülmesi yapabilir)
Çinko eksikliği
Vitamin eksikliği (B12, folat ve biotin)
İlaç kullanımı (hormon ilaçları, tansiyon, kolestrol düşürücü ilaçlar, retinoidler,
parazit laçları, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar ve kanser ilaçları gibi)
Özellikle kadınlarda ani kilo kayıpları
Ameliyatlar
Ateşli hastalıklar
Sifiliz, lenfoma, inflamatuvar barsak hastalıkları, konnektif doku hastalıkları gibi
sistemik hastalıklar
Psikojenik stres

Bayanlarda Saç Dökülmesi

Genetik Tip Saç Dökülmesi

Genetik Tip Saç Dökülmesi, kadınların saç dökülme problemlerinin önemli bir bölümünü oluşturur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ABD’de 30 milyon kadında saç dökülmesinin (erkek tipi denilen) psikolojik etkisi erkeklere nazaran, kadınlarda daha ağır daha şiddetli bir stres vaka olarak görülüyor.

Kadınlarda görünen, ‘erkek tipi saç dökülme’ türünün görülme oranı %70’dir. Aslına bakarsanız Androgenetik alopesi yalnızca erkekler üzerinde görünen bir sorun değildir; ruhsal, psikolojik, yaşam sıkıntısı, stres veya bir takım dahili hastalıklar sebebiyle, kadınlar için de ciddi bir sorundur. Saç dökülmesi yaşanan hastaların çocğunda kan androjen seviyeleri normaldir. Yapılan testlerde kanda androjenin yüksek olduğu görülürse, anrojen üreten tümör tarafında araştırılması gerekir. Kadınlarda androjeni üreten organlar, böbreküstü bezleri ve yumurtalıklardır. Polikistik Over sendromu gibi hiperandrojeneminin başka belirtilerinin ortaya çıktığı durumlarda androgenetik sık görülür. Özetle androgenetik alopesi görünen kadınlarda hormonal bozukluklar/anormallikler ve androjen sağlayan tümörler açısından tetkik etmek önem teşgil etmektedir.

Saçının dökülmesi sorunu ile gelen kadınlarda, erkek tipi saç dökülmesi teşhisi koymadan önce altında yatan başka bir hastalığın bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır. Örnek olarak, sistemik hastalıklar, kanser, hormonal rahatsızlıklar, enfeksiyon, ilaçlar yada kimyasallar gibi faktröler sorgulanmalıdır. Bununla birlikte eğer kadın hastalarda “erkek tipi saç dökülmesi” varsa saç nakli başarıyla uygulanabilir.

Kadınlarda görünen ‘Kadın Tipi’ saç dökülmesinin ise %20’sinde aile öyküsü bulunmaktadır.

Geç yaşta başlayan saç dökülmesi yavaşça ilerler. Sürekli saç kaybı yaşanır ve saç dökülmesi genelde 40 yaşında en üst noktadadır. Bununla birlikte erken yaşlarda görünen saç dökülmeleri daha ciddidir. Genektik Tipte dediğiiz dökülme kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde gözükür; erkeklerde şakaşlardan dökülmeye başlayıp tepeye doğru çıkarken, kadınlarda saçın genelinde zayıflama ve seyrelme görünür.

Bu tarz saç dökülmeleri önce saçın ortasından başlar ve genellikle ön saç çizgisi ve temporal bölgeye doğru ilerler. En uygun teşhis için için öncelikle aile öyküsü incelenmeli ve varsa atlatmış olduğu hastalıklar ile kullanmış olduğu ilaçlar incelenmeli ve bu konuda ciddi bir sorgulanma yapılmalıdır. Şunu da unutmamak gerekir ki, Kadın Tipi Saç dökülmesi tüm saç köküne etki ettiği için ve kökleri incelttiği için saç ekimi için uygun aday değildir.

Hormon Dengesizlikleri

Kadınlarda görülen bir diğer saç dökülmesinin yada saç zayıflamasının nedeni ise hormon dengesizlikleri yada görmüş oldukları hormon tedavileridir. Özellikle kullanılan doğum kontrol haplarının sıklıkla saç köklerine etki ettiği ve saç dökülmesine yol açtığı gözlenir.

Tiroid Hastalığı ve Demir Eksikliği

Troid bezinin (Hiper ve Hipotiroidi olaran tıpta adın geçer) normalden az yada fazla çalışması sebebiyle oluşan hormon bozukluğu tedavisi sırasında da saç dökülmesi gözlenmektedir.

Demir Eksikliği; demir yönünden zengin besinlerin çok tüketilmemesi yada ağır adet kanamaları yüzünden görülebilir ve demir eksikliği saçların dökülmesinin yada saçların zayıf görünmesinin en önemli nedenlerinden biridir.

Dengesiz Beslenme ve Stres

Düzensiz beslenme de saç dökülmesinin önemli nedenlerinden biridir. Bunların başında bilinçsiz yapılan diyeler ve tek yönlü beslenmeler yer alır. Bu tarz beslenmelerde saç için gerekli olan vitamin, mineral ve yapısındaki keratinin yapıtaşı olan protein yeterli seviyede bulunmaz ve bu eksiklikler saçların dökülmesine sebebiyet verir.

Vücut için stres kaynağı olan sebep ne olursa olsun, bunun etkisini saçlarda da gösterecektir.

Tavsiye Ürünümüz

DERMOKOZMETİK ŞAMPUAN

32 müşteri puanına dayanarak 5 üzerinden 4.75 puan aldı
(32 müşteri yorumu)

70,00  49,90 

Kozmetra 2016 Yılı İtibariyle European Parliament of Enterprises (EPE), Üyesi Tek Türk Dermokozmetik Firmasıdır.

Açıklama

Açıklama

Yenilenen saç kökleri ve saç derisiyle daha sağlıklı ve dolgun saçlar! THE REAL DREAM Dermokozmetik Şampuan içeriğindeki özel bitki özleri sayesinde sizlere canlı, sağlıklı ve dökülmeyen saçlar vaat ediyor. Saç dökülmelerinin sebeplerinden biri olan sağlıksız saç derisi, saç foliküllerinin yeterince beslenmesini engeller. Saç kökleri gittikçe zayıflar ve saçlar dökülme başlar. THE REAL DREAM Dermokozmetik Şampuanın içeriğindeki özel bitki özleri saç derinizin sağlığına kavuşmasını sağlayarak daha güçlü, daha hızlı uzayan ve dökülmeyen saçlara kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

9 MUCIZE 1 ARADA

• Atkestanesi Özü: Saç köklerini güçlendirmede, saç kökü kılcal damar dolaşımının düzenlenmesinde ve hücre yenilenmesinde etkilidir.

• Üzüm Çekirdeği Yağı Özü: Saç derisi ve saç tellerini yumuşatır. Nem dengesini sağlar ve kepeği önler. Kazandırdığı nem sayesinde saçı kırılmaya karşı korur.

• Sarımsak Özü: Kan dolaşımını hızlandırarak ve hücrelerin yenilenmesini sağlayarak saç dökülmesini durdurur. Saç kökünü besleyerek hızlı ve güçlü uzama sağlar. Saça doğal parlaklık kazandırır.

• Isırgan Özü: DHT hormonunun vücut tarafından üretimini dengeleyerek yaşla birlikte artan saç kaybını önler. Saçların daha güçlü ve sağlıklı uzamasını sağlar ve saça parlaklık kazandırır.

• Papatya Özü: Kepeklenmeye karşı saç derisini güçlendirir, saçın doğal parlaklığının kazandırılmasında etkilidir. Yıpranma ve kırılmalara karşı korur.

• Aynısafa Özü: Yüksek nemlendirme gücüne sahip, güneş ışınlarına karşı saçların korunmasında, saç diplerinin beslenmesinde ve saç kırılmalarının önlenmesinde etkilidir. Doğal dezenfektan özelliği ile saç derisindeki iltihaplı yara ve mantar iyileştiricidir. Dış etkenlere bağlı saç dökülmesini önler.

• Sarı Kantaron Özü: Saçta kepeklenme ve pullanmayı engeller. Saç diplerinde oluşan yara ve bakteriyel enfeksiyon tedavisinde kullanılır. Kozmetik ürünlerin oluşturduğu hasarların onarılmasında ve yeni hücrelerin gelişimini uyarmakta etkilidir.

• Civan Perçemi Özü: Saçı besler ve nem dengesini düzenler. Saça parlaklık kazandırır. Saç köklerini canlandırarak saç tellerinin güçlendirilmesini sağlar. İçeriğindeki doğal östrojen hormonu sayesinde dökülen saçların tekrar yerine gelmesini sağlar.

• Adaçayı Ekstratı: Derinlemesine temizler, saç kökünün güçlenmesine yardımcıdır. Saç kırılması ve dökülmesinin önlenmesinde yardımcıdır.

İÇİNDEKİLER:
AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, COCOAMIDOPROPYL BETAINE, POLYQUATERNİUM 7/10. GLYCERIN, CAMOMİLLE EXTRACT. CALENDULE EXTRACT, GARLIC EXTRACT. HORSE CHESTNUT EXTRACT, NETTLE(URTICA) EXTRACT, GRAPE SEED OIL, ACHILLEA MILLEFOLIUM EXTRACT, HYPERICUM PERFORATUM EXTRACT, TOCOPHERYLACETATE, D-PANTHENOL. PEG/PPG-120/10 TRIMETHYLOLPROPANE TRIOLEATE (AND) LAURETH-2, ETRASODIUM EDTA, DMDM HYDANTOIN-CMI/MI, ETHYLCLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, FRAGRANCE.

Yorumlar (32)

DERMOKOZMETİK ŞAMPUAN için 32 inceleme

 1. 5 üzerinden 5 oy aldı

  Sizin de benim gibi saçınız sürekli dökülüyorsa tavsiye ederim. piyasadaki çok pahalı ürünlere nazaran en etkili ürün bu oldu.

 2. 5 üzerinden 5 oy aldı

  eczane uygulamalarınızda bulunmuştum. eşim için aldığım ürün saç derisinin kendisine gelmesini sağladı. tavsiyemdir.

 3. 5 üzerinden 5 oy aldı

  KOZMETRA İĞNESİZ MEZOTERAPİ ŞAMPUANI VE KREMİNİ KULLANIYORUM, NE YAPTIMSA GEÇİREMEDİĞİM SİVİLCE LEKELERİM ÖNCE HAFİFLEDİ ,ŞİMDİ LEKELERDEN İZ BİLE KALMADI…KOZMETRA AİLESİNE Teşekkürederim…

 4. 5 üzerinden 5 oy aldı

  Sanırım herkes farklı bir sebep için kullanıyor. Ben saç diplerindeki iltihap ve enfeksiyon için kullandım ve sonuç aldım.

 5. 5 üzerinden 5 oy aldı

  eğer saçında sık sık yara ve enfeksiyon sorununuz varsa kullanıca düzelme oluyor. saçınızın kabuk bağlaması, sivilce dolmasında da etkili. haziran ayından beri kullanıyorum. sanrm alışkanlık halinde devam edecek. kepek, yara. kabuk, enfeksiyon konusunda işinin ehli

 6. 5 üzerinden 5 oy aldı

  uzun süredir saç dökülmesi ile mücadele ediyorum. bir süre sonra insanın en büyük korkusu olan bütün saçlarım dökülecekmi sorusunu kendime sorar oldum. bu ürünü eczaneden satın almıştım. açıkçası kendi sitelerinden satış yaptıklarından yen’i haberdar oldum. ürün gerçekten etkili. dökülmenin önüne geçti. piyasada bir çok ürün mevcut iken tesadüf eseri ürünle karşılaşmam beni gelecek için umutlandırdı. kullanmak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim

 7. 5 üzerinden 5 oy aldı

  33 yaşındayım. Saç dökülmesinin sebeplerini araştırmak için internette çok zaman harcadım.Çok fazla saçma öneri ve tavsiye bulunmak. Kocakarı ilacı daihl her yöntemi deneyen biri olarak söyleyebilirim ki iki hafta içinde dökülme durmaya başladı. Dökülenlerin yerine yeni saçların çıkacağı günü de sabırsızlıkla bekliyorum. Umarım o mutlu hbaeri de burda paylaşma imkanı olur

 8. 5 üzerinden 5 oy aldı

  Kullanım kurallarına uyulduğu sürece adım adım sonuca ulaşılmaktadır. İlk 2-3 kullanımda saçlar biraz katılaşıyor, sonrasındaki kullanımlarda ise normal ve güçlü saçlara kavuşabiliyorsunuz. bir bayan olarak cansız saçların tedavisi için etkili buldum

 9. 5 üzerinden 1 oy aldı

  Sipariş ettim bakalım nasıl

 10. 5 üzerinden 5 oy aldı

  Tereddüt etmeyin arkadaşlar, markanın yeni bilinir olması sizi yanılgıy düşürmesin. bende çok tereddütte kaldım. inanın her duş sonrası ellerime dökülen saçlar sinirlerimi alt üst ediyordu. ilk kullanım ikinci kullanım ve biraz sabır ile saç dökülmesi fazlasıyla azaldı. ilerleyen süreçte tamamen duracağına inanıyorum.

 11. 5 üzerinden 5 oy aldı

  sadece erkekler için değil bayanlar için de etkili. her dış sonrası onlarca saç dökülmesi vardı. şimdi azaldı

 12. 5 üzerinden 5 oy aldı

  FİYAT KONUSUNA ÇOK TAKILMIŞTIM. ÜNLÜ MARKALARDA DAHA UCUZ ÜRÜNLER VARKEN AÇIKÇASI TEREDDÜT ETTİM. O KADAR ÇOK ÜRÜN DENEDİM Kİ HESABINI YAPSAM ZARARIM ÇOK FAZLA. UCUZ ETİN YAHNİSİ DİYORUM. ŞU AN MEMNUNUN VE UZUN SÜRE KULLANMAYA DEVAM EDECĞİM GİBİ.

 13. 5 üzerinden 5 oy aldı

  1 yıldır kullanıyorum krem ve şampuanı çok memnunum saçlarım dolgunlasti dökülmesi bitti yeni saçlarımda çıkıyor .Eczaneden rastgele aldım çok memnunum tavsiye ediyorum.

 14. 5 üzerinden 5 oy aldı

  arkadaşlar sabır ile bekleyin sonuç çok iyi. önce aşırı dökülmeyi durdurdu. sonra saç gökülmesi bir kaç taneyi geçmedi. sonrası ise tamamen istediğim gibi. saçlar daha güçlü asılınca kopmuyor

 15. 5 üzerinden 5 oy aldı

  ne istediğini bilenler için çözüm odaklı ürün. çok fazla saç dökülmesi sorunu ile uğraştım. bu ürünü üç aydır kullanıyorum. saç dökülmesi bir kaç tele kadar düştü. eski ile kıyaslandığında mucize sayılır.

 16. 5 üzerinden 5 oy aldı

  ürünün kutusu dışında her şey şahane. 1 ay sonunda her şey yolunda. saç derisinde enfeksiyon iltihp gibi sorunları olanlar için de tavsiye edilir.

 17. 5 üzerinden 5 oy aldı

  Saçımdaki dökülme ve kepeklenme 2. Kullanımda bitti.diğer Kozmetra ürünleri de kullanıyorum

 18. 5 üzerinden 4 oy aldı

  Saçlarım çabuk yağlanıp dökülmekte.bu şampuan yağlanmayı kesti gercekten.1-2 gün yıkamasam bile temiz gözüküyor. 10/7 veririm

 19. 5 üzerinden 5 oy aldı

  firma temsilcisi 3 hafta içerisinde etksini göstereceğini söyledi. şu an 2. hafta ama etkili oldu. çok fazla saç dökülmesi vardı. şimdi bir kaç taneye düştü. umarım daha da iyi olacak

 20. 5 üzerinden 5 oy aldı

  BAZI YORUMLARIN AKSİNE BENDE TEDAVİ UZUN SÜRDÜ 1.5 AY SONUNDA İSTEDİĞİM ETKİYİ GÖRDÜM. BEKLEMEK BİRAZ CAN SIKTI AMA SONUÇ OLUMLU OLUNCA BEKLEMEYE DEĞİYOR.

 21. 5 üzerinden 5 oy aldı

  Bekliyorum umarim usonuc iyi olur 😊1 aya tekrar yorum yapcam

 22. 5 üzerinden 4 oy aldı

  zayıf ve ince saç yapısı olanlar için iyi bir ürün. elimle çektiğimde artık daha sağlam durduğunu hissediyorum.

 23. 5 üzerinden 4 oy aldı

  bende almak istiyorum yorunlara bakarak alirsam pisman olnicam galiba 😉

 24. 5 üzerinden 5 oy aldı

  yorumlarda o kadar çok olumlu yorum varki insan alırken acaba diyor. taraflı yorumlar olabilir diye. saç diplerinde aşırı kepeklenme ve yağlanma sorununu 1 ayın sonunda çözdü. herkes için aynı etkiyi verir mi bilmem ama benden tam not aldı

 25. 5 üzerinden 4 oy aldı

  SAÇ DERSİNDEKİ KABARMALARA ETKİLİ BİR ÜRÜN.

 26. 5 üzerinden 5 oy aldı

  malesef ki tüm eczanelerde bulma imkanına sahip değilsiniz. belirli illerde belirli eczanelerde ürün bulunuyor. ürün süper, belirtildiği gibi dökülmeyi önlüyor. umarım bulunduğumuz ilde eczaneden temin edilebilir.

 27. 5 üzerinden 5 oy aldı

  ismi lazım değil başka bir marka sarımsak şampuanı 6 ay kullandım. kıyaslma yapmak ne kadar doğru bilmem ama hiç bir etkisini görmedim. bu ürünü ise çok araştırarak aldım. keşke daha önce kullansaymışım. birinci ayın sonunda saç diplerindeki kaşıntı gitti. dökülme eskiye göre yarı yarıya azaldı. umarım herkese faydası olur.

 28. 5 üzerinden 5 oy aldı

  alacak arkadaşlara tavsiyemdir. keyfinize göre değil firma uzmanları nasıl kullanılmasını tavsiye ediyorsa öyle kullanınız sonra benim gibi mahçup olursunuz karşı tarafa. ürün saça sür durula mantığı ile fayda sağlamıyor. bizzat 3 hafta bu şekilde denedim ve netice aynı bir değişim yok. tabi daha önceki alışkanlıklardan olan saç kremini de kullanmaya devam ettim. 🙂 ne dedilerse tersini yaptım. üstelik firmayı arayıp ürün işe yaramıyor diye uzun bir diyaloğa girdim. firma uzmanı saçımda ne kadar süre durulamadan kalması gerektiğini, ürünün başka bir ürünle etkileşime girmemesini, sadece ürünün kullanılmasını rica etti. şimdi sonuç farklı. tamamen sorunumdan kurtuldum diyemem ama büyük gelişme var. bu gidişle her şey iyi olcak.

 29. 5 üzerinden 5 oy aldı

  2.5 aydır Kozmetra Sampuan kullanıyorum sonuc harika. Sacımı cektiğim zaman bazen bir tel geliyor. Mucize gibi. Mevcut olan sacı tamamen koruyor.
  1 dakka masaj yapıp 4-5 dakka bekliyorum. Cok memnunum. Ayrıca Keratinini de aldım. Bi de onu sürüyorum saclarıma saclarımı sampuanla yıkadıktan sonra veya bazen gün icinde tek basına onu sürüyorum, sonuc süper ayrıca firma yetkiliieri cok ilgili ve kibarlar.

 30. 5 üzerinden 5 oy aldı

  ürün içeriğinde bulunan sarımsak kelimesinden korkar oldum. sanki saç için tek çare gibi çıkan her sarımsak ürününü kullandım sorun devam etti ve sonu hep hüsran oldu. firma yetkilleri ile yaptığım görüşme sonrası ikna olarak aldım. aslında denemek için aldım. sonuç şahane 🙂 saç dökülmesi bitmeye yakın. nisan ayı sonunda aldım 3 ay sabretmem söylendi. denilen oldu.

 31. 5 üzerinden 5 oy aldı

  Saç derisi sorunları için ideal bir ürün. Aynı zamanda saç dökülmesini de hemen durdurdu. Saçımın tepesindeki açılmada gözle görülür bir kapanma var. Herkese tavsiye ederim. Lütfen kullanırken krem yanda jöle kullanmayın, memnun kalacaksınız.

 32. 5 üzerinden 5 oy aldı

  Yaklaşık iki yıldır (ürüne ulaşamadığım birkaç ay dışında) düzenli olarak kullanıyorum. Aldığım netice son derece olumlu ve gözle görülür. Her gün saçlarını şampuanlayan biri olarak; diğer ürünlere göre daha az miktarda uygulanması ürünü aynı zamanda iktisadi hale de getiriyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir