Günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir. Bu sayın artması alopesi olarak adlandırılır.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Saç dökülmesi deride iz bırakan (skatrisyel alopesi) veya deride iz bırakmayan (nonskatrisyel alopesi) hastalıklarda görülebilir.

Enfeksiyonlar (mantar, bakteri veya viral enfeksiyonlar), tümörler, benler, kistler saçlarda kalıcı dökülmeye neden olabilir. Ayrıca saçlı deriyi tutan bazı dermatolojik hastalıkların (liken planus, psödopelad, lupus eritematozus, morfea, skatrisyel pemfigoid gibi) seyri sırasında kıl yapıları tamamen tahrip olur ve kalıcı dökülme görülür.

Bazı genetik hastalıklarda da saçlı deride kalıcı dökülmeler gözlenir. Saçta skar bırakmadan saç dökülmesi yapan hastalıklar belli alanda veya yaygın olabilir. Belli alanlarda skarsız saç dökülmesi yapan başlıca hastalıklar saç kıran (alopesi areata), saç çekme alışkanlığı (trikotilomani), saçların sıkı bağlanması (traksyonel alopesi) ve erkek tipi saç dökülmesidir (androgenetik alopesi). Saç çekme ve saç bağlama uzun süre devam ettiğinde skar oluşumuna neden olabilir.

Yaygın saç dökülmesi yapan durumlar

Hormonal bozukluklar
Guatr (hipo ve hipertiroidi) Doğum sonrası saç dökülmesi: Doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve 4-6 ay devam edebilir.
Beslenme yetersizliği (protein, esansiyel yağ asidi ve enerji alımında azalma)
Kansızlık ve demir eksikliği (demir eksikliği kansızlık yapmadan da saç dökülmesi yapabilir)
Çinko eksikliği
Vitamin eksikliği (B12, folat ve biotin)
İlaç kullanımı (hormon ilaçları, tansiyon, kolestrol düşürücü ilaçlar, retinoidler,
parazit laçları, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar ve kanser ilaçları gibi)
Özellikle kadınlarda ani kilo kayıpları
Ameliyatlar
Ateşli hastalıklar
Sifiliz, lenfoma, inflamatuvar barsak hastalıkları, konnektif doku hastalıkları gibi
sistemik hastalıklar
Psikojenik stres

Erkek tipi saç dökülmesi kaç yaşında başlar?

Erkek tipi saç dökülmesi hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilir. 50 yaşının altındaki erkeklerin yarısında, 50 yaşın üstündeki erkeklerin ise %70’inde bulunur. Kadınlarda özellikle menapoz sonrası görülme sıklığı artar ve 70 yaşındaki kadınların %30-40’ında tespit edilir.

Erkek tipi saç dökülmesinin nedeni nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi hormonal bozukluklar ve genetik faktörlere bağlı gelişir. Bu nedenle bayanlarda özellikle tüylenme problemi ve sivilce şikayeti varsa hormonal bozukluk araştırılmalıdır.

Yenilenen saç kökleri ve saç derisiyle daha sağlıklı ve dolgun saçlar! THE REAL DREAM Dermokozmetik Şampuan içeriğindeki özel bitki özleri sayesinde sizlere canlı, sağlıklı ve dökülmeyen saçlar vaat ediyor. Saç dökülmelerinin sebeplerinden biri olan sağlıksız saç derisi, saç foliküllerinin yeterince beslenmesini engeller. Saç kökleri gittikçe zayıflar ve saçlar dökülme başlar. THE REAL DREAM Dermokozmetik Şampuanın içeriğindeki özel bitki özleri saç derinizin sağlığına kavuşmasını sağlayarak daha güçlü, daha hızlı uzayan ve dökülmeyen saçlara kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

9 MUCIZE 1 ARADA

• Atkestanesi Özü: Saç köklerini güçlendirmede, saç kökü kılcal damar dolaşımının düzenlenmesinde ve hücre yenilenmesinde etkilidir.

• Üzüm Çekirdeği Yağı Özü: Saç derisi ve saç tellerini yumuşatır. Nem dengesini sağlar ve kepeği önler. Kazandırdığı nem sayesinde saçı kırılmaya karşı korur.

• Sarımsak Özü: Kan dolaşımını hızlandırarak ve hücrelerin yenilenmesini sağlayarak saç dökülmesini durdurur. Saç kökünü besleyerek hızlı ve güçlü uzama sağlar. Saça doğal parlaklık kazandırır.

• Isırgan Özü: DHT hormonunun vücut tarafından üretimini dengeleyerek yaşla birlikte artan saç kaybını önler. Saçların daha güçlü ve sağlıklı uzamasını sağlar ve saça parlaklık kazandırır.

• Papatya Özü: Kepeklenmeye karşı saç derisini güçlendirir, saçın doğal parlaklığının kazandırılmasında etkilidir. Yıpranma ve kırılmalara karşı korur.

• Aynısafa Özü: Yüksek nemlendirme gücüne sahip, güneş ışınlarına karşı saçların korunmasında, saç diplerinin beslenmesinde ve saç kırılmalarının önlenmesinde etkilidir. Doğal dezenfektan özelliği ile saç derisindeki iltihaplı yara ve mantar iyileştiricidir. Dış etkenlere bağlı saç dökülmesini önler.

• Sarı Kantaron Özü: Saçta kepeklenme ve pullanmayı engeller. Saç diplerinde oluşan yara ve bakteriyel enfeksiyon tedavisinde kullanılır. Kozmetik ürünlerin oluşturduğu hasarların onarılmasında ve yeni hücrelerin gelişimini uyarmakta etkilidir.

• Civan Perçemi Özü: Saçı besler ve nem dengesini düzenler. Saça parlaklık kazandırır. Saç köklerini canlandırarak saç tellerinin güçlendirilmesini sağlar. İçeriğindeki doğal östrojen hormonu sayesinde dökülen saçların tekrar yerine gelmesini sağlar.

• Adaçayı Ekstratı: Derinlemesine temizler, saç kökünün güçlenmesine yardımcıdır. Saç kırılması ve dökülmesinin önlenmesinde yardımcıdır.

00:42
00:57
00:22
01:49
00:10

AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, COCOAMIDOPROPYL BETAINE, POLYQUATERNİUM 7/10. GLYCERIN, CAMOMİLLE EXTRACT. CALENDULE EXTRACT, GARLIC EXTRACT. HORSE CHESTNUT EXTRACT, NETTLE(URTICA) EXTRACT, GRAPE SEED OIL, ACHILLEA MILLEFOLIUM EXTRACT, HYPERICUM PERFORATUM EXTRACT, TOCOPHERYLACETATE, D-PANTHENOL. PEG/PPG-120/10 TRIMETHYLOLPROPANE TRIOLEATE (AND) LAURETH-2, ETRASODIUM EDTA, DMDM HYDANTOIN-CMI/MI, ETHYLCLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, FRAGRANCE.

Whatsapp Destek
Sohbeti Başlat