Günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir. Bu sayın artması alopesi olarak adlandırılır.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Saç dökülmesi deride iz bırakan (skatrisyel alopesi) veya deride iz bırakmayan (nonskatrisyel alopesi) hastalıklarda görülebilir.

Enfeksiyonlar (mantar, bakteri veya viral enfeksiyonlar), tümörler, benler, kistler saçlarda kalıcı dökülmeye neden olabilir. Ayrıca saçlı deriyi tutan bazı dermatolojik hastalıkların (liken planus, psödopelad, lupus eritematozus, morfea, skatrisyel pemfigoid gibi) seyri sırasında kıl yapıları tamamen tahrip olur ve kalıcı dökülme görülür.

Bazı genetik hastalıklarda da saçlı deride kalıcı dökülmeler gözlenir. Saçta skar bırakmadan saç dökülmesi yapan hastalıklar belli alanda veya yaygın olabilir. Belli alanlarda skarsız saç dökülmesi yapan başlıca hastalıklar saç kıran (alopesi areata), saç çekme alışkanlığı (trikotilomani), saçların sıkı bağlanması (traksyonel alopesi) ve erkek tipi saç dökülmesidir (androgenetik alopesi). Saç çekme ve saç bağlama uzun süre devam ettiğinde skar oluşumuna neden olabilir.

Yaygın saç dökülmesi yapan durumlar

Hormonal bozukluklar
Guatr (hipo ve hipertiroidi) Doğum sonrası saç dökülmesi: Doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve 4-6 ay devam edebilir.
Beslenme yetersizliği (protein, esansiyel yağ asidi ve enerji alımında azalma)
Kansızlık ve demir eksikliği (demir eksikliği kansızlık yapmadan da saç dökülmesi yapabilir)
Çinko eksikliği
Vitamin eksikliği (B12, folat ve biotin)
İlaç kullanımı (hormon ilaçları, tansiyon, kolestrol düşürücü ilaçlar, retinoidler,
parazit laçları, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar ve kanser ilaçları gibi)
Özellikle kadınlarda ani kilo kayıpları
Ameliyatlar
Ateşli hastalıklar
Sifiliz, lenfoma, inflamatuvar barsak hastalıkları, konnektif doku hastalıkları gibi
sistemik hastalıklar
Psikojenik stres

Erkek tipi saç dökülmesi kaç yaşında başlar?

Erkek tipi saç dökülmesi hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilir. 50 yaşının altındaki erkeklerin yarısında, 50 yaşın üstündeki erkeklerin ise %70’inde bulunur. Kadınlarda özellikle menapoz sonrası görülme sıklığı artar ve 70 yaşındaki kadınların %30-40’ında tespit edilir.

Erkek tipi saç dökülmesinin nedeni nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi hormonal bozukluklar ve genetik faktörlere bağlı gelişir. Bu nedenle bayanlarda özellikle tüylenme problemi ve sivilce şikayeti varsa hormonal bozukluk araştırılmalıdır.

THE REAL DREAM Dermokozmetik Şampuan

Yenilenen saç kökleri ve saç derisiyle daha sağlıklı ve dolgun saçlar! THE REAL DREAM Dermokozmetik Şampuan içeriğindeki özel bitki özleri sayesinde sizlere canlı, sağlıklı ve dökülmeyen saçlar vaat ediyor. Çeşitli nedenlerle saç kökleri gittikçe zayıflar ve saçlar dökülmeye başlar. THE REAL DREAM Dermokozmetik Şampuanın içeriğindeki özel bitki özleri saçlarınızın daha güçlü olmasını, daha hızlı uzamasını ve sizin dökülmeyen saçlara kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

THE REAL DREAM Dermokozmetik Şampuanın saç dökülmesine karşı etkisi bilimsel laboratuvarlarca test edilmiştir.

9 BİTKİ 1 ARADA

• Atkestanesi Özü, Üzüm Çekirdeği Yağı Özü, Sarımsak Özü, Isırgan Özü, Papatya Özü, Aynısafa Özü, Sarı Kantaron Özü, Civan Perçemi Özü, Adaçayı Ekstratı

Daha güçlü ve parlak saçlar için…

00:42
00:57
00:22
01:49
00:10

AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, COCOAMIDOPROPYL BETAINE, POLYQUATERNİUM 7/10. GLYCERIN, CAMOMİLLE EXTRACT. CALENDULE EXTRACT, GARLIC EXTRACT. HORSE CHESTNUT EXTRACT, NETTLE(URTICA) EXTRACT, GRAPE SEED OIL, ACHILLEA MILLEFOLIUM EXTRACT, HYPERICUM PERFORATUM EXTRACT, TOCOPHERYLACETATE, D-PANTHENOL. PEG/PPG-120/10 TRIMETHYLOLPROPANE TRIOLEATE (AND) LAURETH-2, ETRASODIUM EDTA, DMDM HYDANTOIN-CMI/MI, ETHYLCLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, FRAGRANCE.

Whatsapp Destek
Sohbeti Başlat