Pek çok kadının memeleri yaşla canlılığını kaybeder. Memeleri çok büyük olan kadınlar bu konuda belirli derecede daha erken ve daha fazla etkilenirler. Bu durumun nedenleri sadece memeyi tutan bağlara ve meme büyüklüğüne bağlı değildir. Daha önemlisi deri esnekliği ve meme sertliği gibi irsi olarak geçen özellikler (karakteristikler), yani memelerde daha hafif olan yağlar ile daha ağır olan süt bezleri arasındaki orandır. Yaşlı kadınlarda memelerin sarkmasına bir eğilim vardır. Sarkma meme sertliğinin sağlanmasında önemli rol oynayan süt bezleri dokusunda kısmı bozulmalar ve memeleri göğüste adalelere bağlayan dokuların gerginliğinde azalmalar nedeni ile oluşur. Hayatın erken evrelerinde alınacak önlemler ileri yaşlarda memeyi sarkmadan koruyabilir veya en azından azaltabilir. Bu önlemler hamilelik ve emzirme sırasında destekleyici sutyenler kullanmak ve egzersiz yapmaktır. Meme sarkması birçok değişen sebeplere bağlı olarak meydana gelmektedir. Bunlar hamilelikler, emzirme durumu, hızlı olarak zayıflama, genetik faktörler, yer çekimi ve yaştır.

Bütün vücut dokuları zamanla yer çekimi etkilerine maruz kalırlar. Memeler dış bir organ olduğundan ve dış etkenlerden korunamadığından zamanla değişikliklere uğrarlar. Bu etkiler sonucunda memeleri destekleyen bağların gevşemesi de sarkmaya neden olabilir. Emzirme de meme sarkmasına diğer bir etkendir. Emzirme sırasında memenin aylarca süren genişlemesi ve kasılması buna yatkın kadınlarda zamanla memede sarkmaya sebep olabilir. Bazı kadınlar da sarkmaya kilo değişmeleri, genetik faktörler ve birden fazla hamilelikler dolayısı ile maruz kalabilirler. Meme sarkmasının diğer bir sebebi de menopozda görülen estrojen hormonu seviyelerinde azalmadır. Bu azalma vücutta bütün dokularda olduğu gibi memelerde de büyüklük ve dolulukta azalmaya neden olur. Menopozda süt üretme süreci de durmuş vaziyettedir. Diğer taraftan memelerdeki bağ dokusu fibroz bir protein olan kollajenden yapılmıştır ve bunun sağlıklı olarak çalışması için estrojene ihtiyaç vardır. Estorjen olmayınca kollajen kurumaya başlar ve esnekliğini kaybeder. Hem hamilelikte hem de menopoza yaklaşıldığında memelerde daha fazla sarkma görülür. Hamilelikte yumurtalıklar ve plasenta tarafından salgılanan estrojen ve projesteron hormonları memenin yağ dokusu içinde 15–20 adet süt salgılayan bezleri taşıyan lobları uyarırlar. Bu değişiklikler devamlı olup memelerin büyüklüğüne ve sertliğine katkıda bulunurlar. Menopoza gelince estrojen ve projesteron hormonlarında düşme memelerde süt bezleri (loblar) ve süt kanallarının artık çalışmayı bırakmasına neden olur. Sonuç olarak memeler büzüşür ve yağ dokusu yer çekiminin etkisine uygun olarak sarkar. Şükürler olsun ki sarkık ve üzerinde gerilme çizgileri olan memeleri bu durumdan korumak veya geri döndürmek için tedavi yolları vardır. Memelerin erken sarkması memeleri askıya alan ve destekleyen Cooper bağlarının fazla gerilmesi ve gevşemesi sonucu olur.

Meme düşmesi (ptosis) de derinin ve askılayan bağların gevşemesi sonucu meydana gelir. Yer çekimi ve memelerin ağırlığıda zamanla olumsuz etkilerini gösterirler. Sarkma-düşme ayrıca meme dokusunun hacminin azalması sonucu oluşur. Bu da gebelikten veya aşırı kilo kaybından sonra görülür. Meme sarkmasının sebeplerinden biride yaşlanmaktır. Yaşlandıkça deri de yaşlanır ve gençlikte sahip olduğu esnekliği kaybederek daha az esnek bir hale gelir. Bu sebepten dolayı pek çok yaşlı kadının sarkan memeleri vardır. Eğer siz genç bir hanımsanız ve sarkan memeleriniz varsa bunun birkaç nedeni vardır. Kullandığınız sütyenden yeterli destek alamıyorsanız veya hiç sütyen kullanmıyorsanız memeleriniz destek yoksunluğundan sarkmaya başlayabilir. Bu durum bilhassa büyük memeli veya uygun bir sporcu sütyeni kullanmadan spor yapan hanımlar için doğrudur. Bazı genç hanımlarda meme sarkmasının üçüncü sebebi doğumdan sonra meme büyüklüğünde belirgin artma olmasıdır. Emzirmeye hazırlanan kadınların memeleri süt ile dolar ve genel olarak büyür, emzirme sonlanınca memeler eski büyüklüğüne döner.

Whatsapp Destek
Sohbeti Başlat