Sivilce İzi (Skar) Nedir ?

Sivilce izi esasında diğer birçok yara izine benzer. Nasıl ki derin yaralanma sonucu iz kalabiliyorsa, derin ve iltihaplı sivilceler de iz bırakabilir.

Skar oluşumu yaralanma sonrası derimiz kendini yenileyerek tamir ederken gerçekleşir. Eğer yara yüzeyselse cilt kendini tamamen yeniler, fakat özellikle alt deriyi (dermis) etkileyen derin yaralarda iz kalma ihtimali vardır.

Ergenlikte orta şiddette veya ağır sivilce sorunu yaşayan bireylerin %30’unda sivilce izleri oluşumu görülmektedir.

Sivilce izleri nasıl oluşur ?

Bildiğiniz gibi sivilce gözeneklerin yağ ve hücrelerle tıkanması sonrasında oluşur ve içerideki bakteriyel hareketlilik sebebi ile iltihaplı hale gelir. Oluşan bu ihtihaplı ve kızarık şişlikler cildi esneterek folikül duvarlarında yırtılmalara sebep olurlar. İltihaplı lezyonların boyutu ve cildin esnekliği yırtılmanın boyutunu belirleyen etkenlerdir. Eğer yırtılma büyükse ve alt deri (dermis) zarar görmüşse sivilce izi için yol açılmış demektir.

Alt deri zarar gördüğünde onu onarmak için vücudumuz kollajen salgılar. Kollajen lifli bir proteindir ve derimiz tarafından oluşturulur. Bu protein cildimize güç ve esneklik sağlayan bir proteindir, ve onarma sürecinde yapıtaşıdır. Fakat bu onarım tamamlandığında genellikle cildimiz her zaman eski pürüzsüz ve düzgün haline dönmez, çukurluklar ve izler kalabilir.

Sebepleri Nedir ?

Yukarıdaki oluşum sürecinden de tahmin edebileceğiniz gibi sivilcenin iz bırakması konusunda en önemli etken inflamasyon (iltihaplanma) dır. İnflamasyon her ne kadar bağışıklık sistemimizin doğal bir tepkisi olsa da sivilce oluşunda baş roldedir. İltihap büyüdükçe hem deri daha fazla zorlanacağı, hem de hasar derinin daha alt katmanlarına ulaşacağı için risk daha da artar.

İltihaplı olmayan sivilceler ve siyah noktalar genellikle iz oluşturmadan geçer. Sivilce izlerinin oluşumunda aynı zamanda sivilcenin ciltte kaldığı süre, cildin esnekliği ve yenilenme konusundaki kabiliyeti de önemlidir.

Çeşitleri Nelerdir ?

Ciltte kalan izler kişiden kişiye ve vakadan vakaya değişiklik gösterebilir. Bazı ciltler bu konuda daha çok etkilenirken, bazıları çok az hasarla atlatabilir.

Sivilce izleri iki ana başlıkta incelenebilir;

Hipertrofik / keloit izler; Eğer vücudumuz deride meydana gelen hasarı önlemek için gerekenden fazla kolajen üretirse cilt yüzeyinde birikmeye yol açarak bu izleri oluşturur. Yani iyileşme sürecinde vücudun kolajen miktarını ayarlayamamasının sonucudur. Genellikle kırmızı/pembe renkte, yumuşak şişlikler şeklindedir

Atrofik izler. Bu izler iyileşme sürecinde doku kaybı olduğunda görülür. Sık görülen 3 çeşidi vardır. Küçük fakat derin çukurluk şeklinde izlere “Icepick”, kenarları dik, genellikle yuvarlak çöküntülere “Boxcar” adı verilir. Üçüncü iz çeşidi olan “Rolling” oluşumu ise yüzde dalgalanma benzeri bir görüntü yaratır.

**Bunlardan farklı olarak sivilcelerimizin yara izi olmayan fakat yine de rahatsız edici görünen bir sonucu da renk değişimi sebebi ile oluşan lekelerdir. Koyu tenli insanlarda sivilce sonrasında bölgesel kararma (Hiperpigmentasyon), açık tenlilerde ise kızarık bir renklenme (Eritem) görülebilir. Bu oluşan lekeler kalıcı sivilce izleri ile karıştırılmamalıdır, genellikle geçici renk değişimleridir.

[basel_title title=”Tavsiye Ürünümüz”]
ga('create', 'UA-89219526-3', 'auto'); ga('send', 'pageview');